previous arrow
next arrow
Slider

Komunikat odnośnie Strategii Walki z Warrozą

Zaistniał bardzo dogodny układ związany z pogodą do sprawdzenia stanu naszych rodzin pszczelich w kierunku porażenia Warrozą.

Pszczoły rozluźniły kłęby zimowe zaczynają obloty, czyszczenie dennic, matki zaczynają składanie jajeczek, w rodzinach nie ma jeszcze krytego czerwiu. Możemy wyrywkowo sprawdzić czy w naszych rodzinach przezimowały samice Warrozy.

Zastosować podkładki samoprzylepne i odymić Apiwarolem, jeszcze lepiej gdy w jesieni nie stosowaliśmy kwasu szczawiowego, polać nim pszczoły w uliczkach 3,2% cukrowym roztworem kwasu szczawiowego lub BeeVitalem. Pamiętać o zasadzie jednokrotnego używania kwasu szczawiowego na jedno pokolenie pszczół. Przy pomocy tego zabiegu sprawdzimy stan pasiek w kierunku opanowania przez Warrozę, a także sprawdzicie skuteczność zabiegów przeprowadzonych jesienią. Jeśli stwierdzicie osyp Warrozy, macie czas na powtórzenie zabiegów w całej pasiece. Pamiętać należy o zasadzie, jeśli w rodzinie jest czerw kryty stosowanie jakichkolwiek zabiegów jest bezcelowe. Jeśli w rodzinach przezimowały samice Warrozy w momencie pojawienia się pierwszych komórek czerwiu w wszystkie samice będą w tym czerwie poza zasięgiem jakichkolwiek zabiegów. Pamiętajcie, że samice wchodzą do komórek z larwami ok. 24 godziny przed zasklepieniem. Nie przegapcie tej okazji bo tak korzystne powiązanie pogody z rozpoczęciem rozwoju rodzin zdarza się nieczęsto. Kto będzie miał wątpliwości co do obecności czerwiu krytego może przy temperaturze ok. 12C (środa, czwartek, piątek) sprawdzić szybkim wglądem stan rodzin, przy okazji sprawdzić stan pozostałych zapasów. Ten rok ma być miodny, warto mieć zdrowe i silne rodziny.

Taki stan rozwoju rodzin panuje na terenach południowej i środkowej części województwa podkarpackiego. Nie znam sytuacji w innych cieplejszych częściach województwa.

Koordynator WZP Rzeszów ds. chorób pszczelich

Marek Barzyk